Co nám v porodnici neřekli A MĚLI!

krasna-mamka-co-nam-v-porodnici-nerekli-1a

Tři měsíce a dost

Měla jsem úžasnou babičku. Dělala celý život porodní bábu a v době normalizace, kdy se kojení zřejmě moc nenosilo jí pediatričky a dokonce i maminky samotné neměly vůbec rády. PODPOROVALA totiž KOJENÍ jak to jen šlo a nenapsala recept na sunar hned po příchodu z porodnice. Viděla, jak důležité kojení pro mámu i miminko je.

Ještě mojí mamince pediatrička s rozhodností určila 3 měsíce jako naprosto dostačující čas pro kojení a pak hurá na sunar.

krasna-mamka-co-nam-v-porodnici-nerekli-4-768x1022

Význam pro miminko ale i maminku

Dnes se třeba na základě sofistikovaných vědeckých průzkumů dozvídáme, že dlouhodobé kojení významě prospívá nejen dítěti, ale i matce a například VÝRAZNĚ SNIŽUJE RIZIKO RAKOVINY PRSU. Dozvídáme se, že dlouhodobě kojené děti mají obrovskou imunologickou výhodu, že je tolik netrápí civilizační nemoci a jsou ve všech ohledech odolnější. Teprve když na to máme vědecké výzkumy, začínáme něčemu tak přirozenému, jako je pro savce kojení, konečně důvěřovat.

Proto zajímavá fakta o kojení, podpora nejen techniky, ale i maminčiny pohody by jistě leckerý vztah MAMINKA – KOJENÉ MIMINKO, dokázaly zachránit už v porodnici. A právě tam to všechno začíná. Do vší té nejistoty, se kterou do své nové role vstupujeme je leckdy odměřený přístup sester, režim a „technika kam se podíváš“ to nejhorší, co může pro přirozený start laktace přijít.

krasna-mamka-co-nam-v-porodnici-nerekli-3-768x576

Přece si nezničím prsa ...

Jasně, jsou tady startovací potíže, ale většinou to příroda myslí tak, že miminko savce má být kojené a argumenty jako jsou „přece si nezadělám na povislá prsa“ nebo „prostě je to divné“ rozhodně nevycházejí z přirozenosti přírody, jsou to mýty dnešní pokroucené společnosti.

Má kamarádka s oblibou tvrdí „To, co za ty dva roky kojení ušetřím za Sunar mi zaplatí nový prsa třikrát :D.“

Přitom nastartovat úspěšně kojení je mnohem jednodušší, než si myslíme. Možná právě proto, že o porodu, kojení, péči o miminko moc přemýšlíme, si budujeme zbytečné obavy. Obavy o tom, jak jako mámy obstojíme v konfrontaci s dnešní společností prazvláštních priorit.

krasna-mamka-co-nam-v-porodnici-nerekli-2-751x1024

Je to jen o nás, nevzdávejme se toho nejcennějšího

Každá jsme jiná, každá jsme krásná a každá máme tu svojí cestu, svojí představu, svůj myšlenkový svět, jen je potřeba si jej za nenechat přetvářet někým jiným. Uvědomuji si, jak často předáváme svoji moc do cizích rukou. Zpomalte, podrobte kritice všechny výroky a pokyny, které Vám nesedí a připusťe si, že máte sílu rozhodnout, jak Vás ovlivní či neovlivní. Jedině tak zůstanete neodlučitelně spojeny s celkem, jehož součástí je teď i miminko.

krasna-mamka-co-nam-v-porodnici-nerekli-5-768x563

Ale co když pořád brečí a já mám pocit, že jsem mu tak vzdálená?

A samozřejmě, jsou situace, kdy si s miminkem fakt nerozumíme, ale to ještě neznamená, že jsme ztratili spojení. To tady bude do té doby, dokud se za zájmy toho malého stvořeníčka budeme my jako mámy bít – i přes všechny ty nepříjemné situace, které to vlivem nahlížení okolí přináší.

Takže dámy, nenechte si do toho mluvit, milujte své miminko a kojte jej kdykoliv a kdekoliv potřebuje tak dlouho jak to budete oba chtít. Jsme tu pro Vás, abychom Vám to zjednodušili, zpříjemnili a zpřístupnili pomocí ultrapohodlného kojicího oblečení.

Vaše Pavla.