Podmínky dělníků v textilním průmyslu asijských zemí jsou často neslučitelné se základními lidskými právy. Pracují tu všichni bez rozdílu, s přesčasy, které si neumíme představit, za mizivou mzdu nedostačující ani na pokrytí základních výdajů a to včetně malých dětí.
Textilní průmysl představuje čtvrtý největší průmysl na světě, který zaměstnává šestinu světové populace. Kolem 80 % oblečení se vyrábí v tzv. rozvojových zemích.
Budovy továren jsou navíc stavěny rychle a nekvalitně, jak se bohužel potvrdilo při tragédii v roce 2013 v bangladéšské továrně Rana Plaza, kde zemřelo 1129 lidí a dalších 2515 bylo zraněno. V troskách byly nalezeny štítky značek jako Benetton, C&A, Camaieu, Carrefour, Kappa, Mango, Primark a jiné.[1]
Týká se to bohužel většiny známých značek
Zkrocené náklady a co nejvyšší zisk jsou bohužel pro většinu firem nejvyšší priority hodnotového žebříčku a jejich manažeři v luxusních lakovkách ochotně přivírají oči před tím, za jakých podmínek jejich produkty vznikají a že jsou za takové podmínky přímo odpovědní.
„Všechny značky vám úplně vyjmenovat nedokážu, určitě tam vyrábí Nike, Adidas, Benetton… Víceméně lze říct, že v Bangladéši vyrábějí všechny významné oděvní společnosti.“líčí Petr Mareš z neziskové organizace Na zemi, která sleduje, jak vyrábí velké světové firmy v asijských státech. [2]
Naštěstí existují i značky, kterým na lidech i životním prostředí záleží a o důstojné pracovní podmínky včetně udržitelnosti zdrojů usilují.
Fair trade neboli spravedlivý obchod je sociální hnutí, jehož cílem je pomáhat výrobcům v rozvojových zemích dosáhnout lepších obchodních podmínek a podporovat dlouhodobou udržitelnost.
Co přesně znamená fair trade oblečení?
- Pracovníci pracují ze své svobodné vůle.
- Pracovníci mají svobodu se sdružovat a právo na kolektivní vyjednávání.
- Pracovníci pracují v bezpečném a čistém prostředí.
- Pracovníci jsou starší 16-ti let.
- Mzda pracovníků odpovídá státnímu průměru nebo je vyšší.
- Dodavatelům je placeno předem, aby se kvůli nákupu materiálu nedostali do dluhu.
- Pracovníci mají pravidelné přestávky a dny volna.
- Muži a ženy mají stejné platové ohodnocení.
- Pracovníci dostávají pravidelnou práci, tak jak je stanoveno právem a zvykem země.
- Není tolerováno násilné nebo nelidské jednání.
- Zboží je vyráběno s ohledem na životní prostředí. [1]
Co s tím můžeme dělat?
„Významnou roli při zlepšování pracovních podmínek hraje i zájem a preference spotřebitelů. Spotřebitelé mohou zvolit alternativní zboží s certifikací, která zaručuje důstojné pracovní podmínky, a tím vyslat signál i ostatním firmám.“ [3] Příkladem takové certifikace je např. zmíněný fair trade.
U nás v ČR se nemusíte o tak tragické pracovní podmínky obávat, ale i u nás je třeba sledovat kvalitu (materiál, precizní zpracování a provedení, aby Vám výrobek sloužil co nejdéle).
Nebojte se proto porovnávat a buďte kritická.
Pokaždé, když si vybíráme, kde utratíme své peníze si vybíráme i život, jaký chceme žít. Vybírejme ten lepší!
Vaše, Pavla Š.
Použité zdroje:
[1] GREEN Butik. Článek z BLOGu. [online]. 2013 [cit. 2021-02-02]. Dostupné z: https://www.greenbutik.cz/proc-nakupovat-fair-trade-obleceni/
[2] IDNES. Nejhorší podmínky a nejmenší platy v Asii, líčí Čech bangladéššské textilky [online]. 2013 [cit. 2021-02-02]. Dostupné z: http://zpravy.idnes.cz/jak-se-sije-textil-v-tovarnach-v-asii-banglades-cina-vietnam-p4d-/zahranicni.aspx?c=A130506_140926_domaci_jav.
[3] WIKIPEDIE. Pracovní podmínky v rozvojových zemích [online]. 2012 [cit. 2021-02-02]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Pracovn%C3%AD_podm%C3%ADnky_v_rozvojov%C3%BDch_zem%C3%ADch.
Obrázek 1: WIKIPEDIE. Pracovní podmínky v rozvojových zemích [online]. 2012 [cit. 2021-02-02]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Pracovn%C3%AD_podm%C3%ADnky_v_rozvojov%C3%BDch_zem%C3%ADch.
Obrázek 2: WIKIPEDIE. Fair trade [online]. 2012 [cit. 2021-02-02]. Dostupné z:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Fair_trade
Obrázek 3: DENÍK.CZ. Temná strana Vánoc. Oblečení šijí v Bangladéši děti [online]. 2016 [cit. 2021-02-02]. Dostupné z:
https://www.denik.cz/galerie/banglades-detska-prace.html?photo=4&mm=7413525