Na původu ZÁLEŽÍ

ferova-vyroba-krasna-mamka

Podmínky dělníků v textilním průmyslu asijských zemí jsou často neslučitelné se základními lidskými právy. Pracují tu všichni bez rozdílu, s přesčasy, které si neumíme představit, za mizivou mzdu nedostačující ani na pokrytí základních výdajů a to včetně malých dětí.

Textilní průmysl představuje čtvrtý největší průmysl na světě, který zaměstnává šestinu světové populace. Kolem 80 % oblečení se vyrábí v tzv. rozvojových zemích.

Tovarna_Banglades

Budovy továren jsou navíc stavěny rychle a nekvalitně, jak se bohužel potvrdilo při tragédii v roce 2013 v bangladéšské továrně Rana Plaza, kde zemřelo 1129 lidí a dalších 2515 bylo zraněno. V troskách byly nalezeny štítky značek jako Benetton, C&A, Camaieu, Carrefour, Kappa, Mango, Primark a jiné.[1]

Týká se to bohužel většiny známých značek

Zkrocené náklady a co nejvyšší zisk jsou bohužel pro většinu firem nejvyšší priority hodnotového žebříčku a jejich manažeři v luxusních lakovkách ochotně přivírají oči před tím, za jakých podmínek jejich produkty vznikají a že jsou za takové podmínky přímo odpovědní.

„Všechny značky vám úplně vyjmenovat nedokážu, určitě tam vyrábí Nike, Adidas, Benetton… Víceméně lze říct, že v Bangladéši vyrábějí všechny významné oděvní společnosti.“líčí Petr Mareš z neziskové organizace Na zemi, která sleduje, jak vyrábí velké světové firmy v asijských státech. [2]

Naštěstí existují i značky, kterým na lidech i životním prostředí záleží a o důstojné pracovní podmínky včetně udržitelnosti zdrojů usilují.

Fairtrade-logo

Fair trade neboli spravedlivý obchod je sociální hnutí, jehož cílem je pomáhat výrobcům v rozvojových zemích dosáhnout lepších obchodních podmínek a podporovat dlouhodobou udržitelnost.

Co přesně znamená fair trade oblečení?

 • Pracovníci pracují ze své svobodné vůle.
 • Pracovníci mají svobodu se sdružovat a právo na kolektivní vyjednávání.
 • Pracovníci pracují v bezpečném a čistém prostředí.
 • Pracovníci jsou starší 16-ti let.
 • Mzda pracovníků odpovídá státnímu průměru nebo je vyšší.
 • Dodavatelům je placeno předem, aby se kvůli nákupu materiálu nedostali do dluhu.
 • Pracovníci mají pravidelné přestávky a dny volna.
 • Muži a ženy mají stejné platové ohodnocení.
 • Pracovníci dostávají pravidelnou práci, tak jak je stanoveno právem a zvykem země.
 • Není tolerováno násilné nebo nelidské jednání.
 • Zboží je vyráběno s ohledem na životní prostředí. [1]
banglades-detska-prace

Co s tím můžeme dělat?

„Významnou roli při zlepšování pracovních podmínek hraje i zájem a preference spotřebitelů. Spotřebitelé mohou zvolit alternativní zboží s certifikací, která zaručuje důstojné pracovní podmínky, a tím vyslat signál i ostatním firmám.“ [3] Příkladem takové certifikace je např. zmíněný fair trade.

U nás v ČR se nemusíte o tak tragické pracovní podmínky obávat, ale i u nás je třeba sledovat kvalitu (materiál, precizní zpracování a provedení, aby Vám výrobek sloužil co nejdéle).

Nebojte se proto porovnávat a buďte kritická.

Pokaždé, když si vybíráme, kde utratíme své peníze si vybíráme i život, jaký chceme žít. Vybírejme ten lepší!

Vaše, Pavla Š.

 
 
 

Použité zdroje:

[1] GREEN Butik. Článek z BLOGu. [online]. 2013 [cit. 2021-02-02]. Dostupné z: https://www.greenbutik.cz/proc-nakupovat-fair-trade-obleceni/

[2] IDNES. Nejhorší podmínky a nejmenší platy v Asii, líčí Čech bangladéššské textilky [online]. 2013 [cit. 2021-02-02]. Dostupné z: http://zpravy.idnes.cz/jak-se-sije-textil-v-tovarnach-v-asii-banglades-cina-vietnam-p4d-/zahranicni.aspx?c=A130506_140926_domaci_jav.

[3]  WIKIPEDIE. Pracovní podmínky v rozvojových zemích [online]. 2012 [cit. 2021-02-02]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Pracovn%C3%AD_podm%C3%ADnky_v_rozvojov%C3%BDch_zem%C3%ADch.

Obrázek 1: WIKIPEDIE. Pracovní podmínky v rozvojových zemích [online]. 2012 [cit. 2021-02-02]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Pracovn%C3%AD_podm%C3%ADnky_v_rozvojov%C3%BDch_zem%C3%ADch.

Obrázek 2: WIKIPEDIE. Fair trade [online]. 2012 [cit. 2021-02-02]. Dostupné z:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Fair_trade

Obrázek 3: DENÍK.CZ. Temná strana Vánoc. Oblečení šijí v Bangladéši děti [online]. 2016 [cit. 2021-02-02]. Dostupné z:

https://www.denik.cz/galerie/banglades-detska-prace.html?photo=4&mm=7413525